Kategorijos
Nekilnojamas turtas

Kam reikalingi geologiniai tyrimai?

Geologiniai tyrimai yra rekomenduojami prieš statant namą, o dar efektyviau juos atlikti dar prieš perkant pasirinktą sklypą. Jie svarbūs, nes padeda sužinoti, koks pasirinktoje vietoje yra gruntas. Neatliekant tokių tyrimų, kyla didelė rizika, kuri gali sukelti brangiai kainuojančio remonto poreikį: pavyzdžiui, dėl grunto judėjimo gali skilinėti namo sienos arba dar blogiau – dalis pastato gali į gruntą tiesiog susmegti. Aptarkime, ką reikia žinoti apie geologinius tyrimus ir kada juos būtina atlikti.

Geologiniai tyrimai pagal griežtą tvarką

Šių tyrimų svarbą patvirtina ir teisinis reglamentavimas – geologiniai tyrimai turi būti registruojami. Šių tyrimų negalima atlikti bet kaip, nes atlikimo tvarka yra gana detaliai reglamentuota įstatymais ir kitais teisės aktais.

Visi mūsų šalyje atliekami geologiniai tyrimai yra registruojami Žemės gelmių registre, Lietuvos geologijos tarnyboje. Registravimo pareiga atitenka paslaugos teikėjui, tad pasirinkite patikimą įmonę, jei norite sužinoti, kas slepiasi jūsų sklypo gelmėse.

Kodėl registracija tokia svarbi? Tik registruoti geologiniai tyrimai yra laikomi legaliais, tad kilus ginčui dėl statybų neregistruotais tyrimais remtis nebus galima. O, kaip žinia, statant namus ginčų gali kilti labai įvairių. Dėl to saugodami save ir apsidrausdami nuo nesklandumų ateityje, reikalaukite, kad tyrimus atlikusi įmonė juos tinkamai užregistruotų.

Kaip atliekami geologiniai tyrimai?

Tokių tyrimų atlikimo tvarką nustato įstatymai ir kiti teisės aktai bei dokumentai. Juose numatoma, kaip tyrimas turi būti atliekamas, kokiu standartu reikia vadovautis ir kokią įrangą naudoti.

Geologiniai tyrimai yra skaidomi į tris stadijas, kurių pirmoji – žvalgybiniai tyrimai. Jų negalima naudoti projektavimui, tačiau jie yra svarbūs, norint išsiaiškinti, ar sklypas apskritai tinka statiniui. Kita stadija yra projektiniai inžineriniai geologiniai tyrimai. Tai pagrindiniai tyrimai, kurie suteikia informacijos, kuri reikalinga projektuotojų skaičiavimams. Atsižvelgiant į šių tyrimų rezultatus yra ruošiamas statinio projektas, skaičiuojamos apkrovos, laikomoji galia ir kt. Trečioji stadija – kontroliniai tyrimai. Šie tyrimai atliekami ne visada, tačiau kartais gali būti labai naudingi. Tai papildomi tyrimai, kurie atliekami jau po projektavimui svarbių tyrimų ir dažniausiai jų prireikia tada, kai pagrindiniai tyrimai turi trūkumų arba nebuvo tinkamai registruoti.

Kodėl reikia geologinių tyrimų?

Iš tikrųjų yra nemažai atvejų, kai geologiniai tyrimai nėra būtini, tačiau specialistai visgi rekomenduoja juos atlikti. Tik žinodami, koks gruntas yra po pastatu, galėsite ramiai miegoti. Be to, šie tyrimai nėra tokie brangūs, kaip žala, kurią gali padaryti netvirtas gruntas. Žinoma, tai dar priklauso ir nuo vietovės, kurioje planuojate statybas.

Vis dėlto, kaip sako lietuvių liaudies patarlė, atsarga gėdos nedaro. Taigi, verta pasirūpinti ir geologiniais tyrimais. Juk gali nutikti ir taip, kad pasirinktas sklypas apskritai nelabai tinka statyboms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *