Visi užaugę kaime, auginantys galvijus ar besidomintys gyvulininkyste yra girdėję apie krekenas. Deja, jos ne visada tinkamai įvertinamos. Jų gamyba karvės organizme ir veršelio žindymas yra natūralus procesas – krekenos užtikrina, kad mažylis išgyventų. Aptarkime, kaip užtikrinti, kad naujagimiai veršeliai gautų krekenas ir kuo jos tokios svarbios.
Kas yra krekenos?
Krekenomis yra vadinamas pirmasis karvės pienas po veršiavimosi. Jis paprastai yra geltonas, riebus ir toks išlieka kelias pirmąsias veršelio gyvenimo dienas. Gamta taip sutvarkė, kad ką tik gimę veršeliai neturi imuniteto. Dėl to krekenos jiems yra gyvybiškai svarbios – jose yra bandai būdingų antikūnų. Jas geriant susiformuoja veršelių imunitetas, be to, krekenos suteikia mažyliams daug energijos. Rekomenduojama, kad pirmąją gyvenimo parą veršelis išgertų bent 6 litrus krekenų, tačiau jos gali būti girdomos ir ilgiau.
Kuo krekenos skiriasi nuo pieno?
Galima sakyti, kad krekenos tam tikra prasme yra pienas, tačiau tai visiškai kitoks produktas. Visų pirma, skiriasi pieno ir krekenų sudėtis – pastarosiose net trečdalį sudaro sausosios medžiagos. Jose gausu imunoglobulinų, yra daugiau riebalų ir baltymų. Visa tai reikalinga veršeliui pirmosiomis gyvenimo dienomis, tačiau maždaug per pirmąsias tris jo gyvenimo paras mamos krekenos palengva virsta pienu.