2018-08-14, 07:42
Pažintinė žuvininkystės programa „Išauginta Europos Sąjungoje“

Naujuosius mokslo metus Žemės ūkio ministerija kartu su Programos „Leader" ir žemdirbių mokymo metodikos centru pasitinka moksleiviams pasiūlydami naują pažintinę žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje" (Programa). Jos tikslas - plėsti Programos dalyvių žinias apie akvakultūros sektorių, skatinti Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintų žuvininkystės produktų vartojimą, sužinoti apie verslo bei karjeros galimybes akvakultūros sektoriuje.

„Akvakultūra - sparčiausiai augantis maisto gamybos sektorius pasaulyje. Jau visai netrukus ūkiuose išaugintos produkcijos kiekis pralenks pasaulinę laukinių žuvų žvejybą, kuri šiuo metu vis dar dominuoja rinkoje. Nepaisant to, daugelis apie šį sektorių turi neįtikėtinai mažai žinių," - įsitikinę Programos vykdytojai.

Žuvyse yra sveikatai naudingų medžiagų, tačiau laukinių žuvų ir kiaukutinių gyvūnų nepakanka esamiems ir vis didėjantiems žmonių poreikiams patenkinti. Iš ES suvartojamų jūros gėrybių 68 proc. produkcijos yra importuojama. Tik 10 proc. mūsų suvartojamų produktų yra užauginta ES. Ateityje, vartojant daugiau žuvininkystės ūkiuose išaugintų žuvų, būtų galima išsaugoti laukinių žuvų išteklius, sumažinti priklausomybę nuo importo, sukurti daugiau darbo vietų, kas skatintų augti ir vystytis vietos sektorių.

Programoje numatyta dalyvius - moksleivius supažindinti su akvakultūros ūkiuose išaugintų žuvų maistinėmis savybėmis ir jų tradiciniais bei moderniais perdirbimo metodais. Ketinama jiems pristatyti įvairias veisiamų ir auginamų žuvų rūšis. Įvairialypis sektoriaus pobūdis mokiniams leis iš arti pamatyti veisiamų ir auginamų jūrinių bei gėlavandenių žuvų, moliuskų, vėžiagyvių ir jūros dumblių rūšis ir jas patyrinėti. Programos dalyviams bus parodytos įvairios žuvų auginimo ir veisimo technologijos bei pademonstruotos uždarosios akvakultūros sistemos.

Paraiškų surinkimas vyks 2018 m. rugpjūčio 20 - rugsėjo 15 dienomis.

Programoje gali dalyvauti 6 ugdymo įstaigų 1-4 klasių mokinių grupės ir 6 ugdymo įstaigų 5-8 klasių mokinių grupės. Vienoje mokinių grupėje turi būti ne daugiau nei 25 Programos dalyviai, bet ne mažiau nei 15.

Programos dalyviai dalyvaus pažintinėje pamokoje su lektoriumi apie akvakultūros sektorių, apie Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintus žuvininkystės produktus, apie verslo bei karjeros galimybes akvakultūros sektoriuje. Taip pat dalyvaus pažintinėje išvykoje į vietos akvakultūros ūkį ar profesinio ugdymo įstaigą, rengiančią akvakultūros sektoriuje dirbsiančius specialistus.

Informacija apie pažintinę žuvininkystės programą „Išauginta Europos Sąjungoje" skelbiama www.zmmc.lt.