2017-10-06, 11:01
Vokietijos delegacijos iš Brandenburgo žemės vizitas Lietuvoje

Rugsėjo 25-29 dienomis Lietuvoje viešėjo vokiečių delegacija. Tai tęstinis bendradarbiavimo tarp mūsų šalies bei Vokietijos Brandenburgo federacinės žemės projektas. Užmegzti glaudesnius ryšius bei įgyvendinti bendrus projektus atvyko 7 atstovai iš iš jaunimo ir švietimo ministerijos, vaikų ir jaunimo departamento, vietos veiklos grupės, turizmo asociacijos, kaimo forumo.

 

Regionai nuolat tuštėja.  Jaunimas keliasi gyventi į miestus arba ieško geresnių gyvenimo sąlygų už šalies ribų. Kaimiškose vietovėse jaunimas susiduria su laisvalaikio užimtumo problemomis. Čia nuolat trūksta įvairių socialinių paslaugų. Jauniems žmonėms trūksta darbo vietų, o gyvenimo kokybė nusileidžia didmiesčių siūlomoms sąlygoms. Todėl regionai susiduria su visa puokšte iššūkių. Į kaimo vietoves orientuotos programos leidžia jaunimui bei kaimo žmonėms sukurti geresnį gerbūvį. Kaimas savo problemas sprendžia per vietos bendruomenes, nevyriausybines organizacijas ar  čia besiverčiančius verslininkus, kurie  vietos gyventojams gali pasiūlyti dalį paslaugų už mažesnę kainą nei valstybinis sektorius ar verslas didžiuosiuose miestuose.

Susitikimo tikslas buvo bandoma atrasti sumanius būdus, kaip susidoroti su kaime kylančiais iššūkiais, nes kaimas gali būti patrauklus ne tik gyventi ir kurti šeimas jaunimui. Tai gali būti ir puiki vieta plėtoti turizmą bei kurti naujas darbo vietas jaunimui.

Vizito metu buvo aplankyti gerosios praktikos pavyzdžiai Ukmergės, Alytaus, Varėnos regionuose ir Druskininkuose.

Ukmergės regionas

Ukmergės rajone vokiečiai svečiavosi „Skautų slėnyje", kur skautai įkūrė inovatyvų, vieną iš nedaugelio Lietuvoje lauko darželių. Čia vaikai nesėdi prie kompiuterio ekranų, o žaidžia lauke ir džiaugiasi visais gamtos teikiamais privalumais.

Organizacija aktyviai veikia Ukmergėje, Širvintuose, Siesikuose ir Pabaiske. Čia nuolat organizuojamas jaunimo laisvalaikio užimtumas. Skautai aktyviai dalyvauja neformalaus vaikų švietimo programoje, todėl nemaža dalis veiklų vaikams ir jaunimui yra nemokama. Programa orientuota į praktinius įgūdžius ir remiasi skautų metodika bei patyrimo pedagogika. Vasarą „Skautų slėnis" kviečia į skautiškus nuotykius - vasaros stovyklas, kur jaunimas ne tik pramogauja, bet ir turi galimybę patirti nuotykių bei praplėsti savo komforto ribas.

Organizacija dar nėra teikusi projektų pagal LEADER programą, tačiau ateityje neketina praleisti tokios progos.

Svečiai lankėsi ir Siesikų gimnazijoje. Gimnazija įsikūrusi nedideliame Siesikų miestelyje.  Čia daug dėmesio skiriama įvairioms jaunimo  užimtumą, verslumą skatinančioms veikloms ir kitokiems socialiniams projektams. Gimnazijoje įkurta produktyvaus mokymo klasė. Gimnazija atvira inovatyvioms idėjoms, puikiai sutaria ir kartu su  vietos bendruomene  vykdo projektus.  Šiuo metu kartu su universitetu įgyvendinamas projektas  - „Architektūros dirbtuvės".

Alytaus rajonas

Vizito metu Vokietijos delegacija apsilankė Kančėnų kaimo bendruomenėje „Dėmesio centras".  Tai nevyriausybinė organizacija, veikianti  14 metų. Bendruomenė yra įgyvendinusi pagal LEADER programą 2 projektus. Vieno projekto įgyvendinimo metu sutvarkyta infrastruktūra,  - įrengtas sporto aikštynas, kito,  kurį įgyvendino kartu su Alytaus rajono savivaldybe,- nusipirko sulčių spaudimo įrangą. Bendruomenė teikia mokamas sezonines sulčių spaudimo paslaugas. Sezono metu yra įdarbinami vietos gyventojai. Gautas pajamas investuoja į bendruomenės veiklas. Bendruomenė puoselėja amatus ir kulinarinį paveldą. Šio vizito metu svečiai buvo pavaišinti patiekalais, kurie yra sertifikuoti LR žemės ūkio ministerijos: bulvių plokštainis, kmynų gėrimas, mielinis pyragas.

Vėliau susitikimas pratęstas Daugų irklavimo bazėje. Daugų irklavimo bazė priklauso Alytaus rajono Daugu sporto ir meno mokyklai. Ši mokykla daugiausia dirba vandens sporto srityje ir organizuoja renginius ir konferencijas. Šios mokyklos direktorė Dovilė Jaciūnienė papasakojo apie jų mokyklos organizuojamas veiklas, kad turi patirties tarptautiniuose dailės pleneruose. Papasakojo, kokiems tikslams pritaikyta Daugų irklavimo bazė, kad yra sukurta visa reikalinga infrastruktūra projektinėms veiklos vykdyti: konferencijų salė, maitinimo erdvė, apgyvendinimo paslaugos.

Susitikime Alytaus rajono vietos veiklos grupės pirmininkė Vida Vrubliauskienė pristatė asociacijos veiklą, prioritetus ir pagrindines kryptis. Daugų Vlado Mirono gimnazijos moksleivės pristatė įkurtos nerūdijančio plieno kamuoliukus, greitai atvėsinančius karštus gėrimus. Mokytojo ekonomisto Modesto Raudonio padedamos šešios gimnazistės įkūrė Mokomąją bendrovę „C&TE" ir pasidžiaugė, kad per pusę metų spėjo gauti 18 apdovanojimų. Jų sukurtas produktas išpopuliarėjo ir už Lietuvos ribų.

Pristatytos Putinų gimnazijos gimnazisčių mokomieji projektai. Vienas iš jų - „DoubleShoot" - tai fotografavimo paslaugų bendrovė. VšĮ „Laisvalaikio terapija" įkūrėjas Helmanas Lik - jaunuolis iš Birštono - ragavo emigranto duonos, grįžo į gimtąjį miestą ir įkūrė įstaigą „Laisvalaikio terapija", kuri  teikia įrangos - longbordų, riedučių, paspirtukų - nuomos, pramoginio šaudymo iš lanko ir arbaleto bei kt. paslaugas.

Alytaus krašto verslininkų asociacijos pirmininkė Dalia Matukienė pristatė asociacijos teikiamas paslaugas bei funkcijas, kurių pagrindinė yra pagalba jaunimo verslo plėtrai. Susitikimo dalyviams buvo pristatyta Gintarė Girulienė MB „Archmedis", gaminančios medinį sporto inventorių: lankus bei strėles, taip pat ir mobilias pirtis nuomojančios įmonės veikla. Tai yra šeimos verslas, kuriame verslą puoselėja abu sutuoktiniai. Jie organizuoja medžiotojų lankininkų kursus.

Alytaus rajono gyventojas Julius Babravičius  bei  MB „Mažiūnų malūnas" vadovas pristatė savo konstruotus katamaranus bei vėjo malūnus - atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo pavyzdžius. Vyras gamina vėjo malūnėlius, kurie generuoja energiją ir yra naudojami kiemui apšviesti; sukonstravo katamaranus, kuriais vėjo arba variklio pagalba gali plaukioti įvairaus amžiaus žmonės, yra sukūręs ir ne vieną lėktuvo prototipą. Po pristatymo plaukimą katamaranais galėjo išbandyti ir delegacija iš Vokietijos.

Varėnos rajonas

Varėnos rajone aplankyta Viešoji įstaiga „Vienaragių šilas" kartu su Varėnos rajono savivaldybe įgyvendinusi 350 000 eurų vertės projektą: rekonstruotas seną pastatas bei įkurtas Merkinės tradicinių amatų centras.  Įgyvendinus dar vieną projektą „Dar gyvas Merkinės molis". Projekto įgyvendinimo metu pastatytos trys keramikos krosnys juodosios, raugo ir akmens masės keramikos darbams degti;  įrengta pavėsinė (plotas 76,59 kv. m) keramikos krosnių apsaugai nuo lietaus; įrengta elektros instaliacija pavėsinėje.  Dirbtuvėse veikia net keturių tipų keramikos krosnys. Lankytojams sudaroma galimybė stebėti molio žiedimo procesą, apžiūrėti krosnis ir pamatyti jose išdegtus darbus. Centre nuolat vykdomi  edukaciniai užsiėmimai ir mokymai, organizuojamos tradicinių amatų, gamtos pažinimo, kūrybinės stovyklos vaikų, jaunimo, suaugusiųjų grupėms. Dirbtuvėse rengiamos meno kūrėjų, tradicinių amatų meistrų, vaikų, jaunimo, suaugusiųjų sukurtų darbų parodos.

Pilnų namų bendruomenė Panaroje vokiečių delegacija apžiūrėjo vieną pirmųjų Lietuvoje energetiškai efektyvų pastatą, pasyvų net 589 kvadratinių metrų ploto gyvenamosios ir visuomeninės paskirties namą. Pilnų namų bendruomenė dalijosi patirtimi apie saulės energijos panaudojimą žemės ūkyje, t.y. vaistinių augalų džiovinimo procese. Bendruomenė augindama ir perdirbdama vaistinius bei prieskoninius augalus įgyvendina savo misiją - padėti socialinio paribio žmonėms, kuriems taikoma darbo terapiją. Jos metu įgyjami nauji įgūdžiai ir žinios.

Druskininkų regionas

Viečiūnuose vienoje vietoje įgyvendinta daugybė „minkštų" ir investicinių LEADER programos lėšomis finansuotų projektų. Vokiečiai susipažino su Centre veikiančia  Viečiūnų seniūnija, Viečiūnų laisvalaikio salės darbuotojais ir Viečiūnų bendruomene „Versmė", kurie bendradarbiaudami įgyvendina įvairius projektus.  Bendruomenės centre pristatyti bendruomenės įgyvendinti projektai,  Druskininkų vietos veiklos grupės bei organizacijos  „Sūrūs vėjai" veikla. VšĮ „Sūrūs vėjai" - tai Druskininkų VVG ir Pagėgių VVG tarpteritorinio projekto  dėka įsteigta  bendra organizacija, kurios tikslas padėti kaimo gyventojams parduoti paslaugas turistams.  Susitikime dalyvaus Druskininkų VVG darbuotojai.

Delegacijos dalyviams pristatytas ir Druskininkų VVG gidų projektas - susitikimas su „Plepia Ponia". Druskininkų VVG finansuotas projektas „Druskininkų gidai - savo krašto ambasadoriai". Projekto dėka 30 gidų apmokyti teikti paslaugas Druskininkų kaimiškoje teritorijoje, sukurti turistiniai maršrutai po apylinkes. Viena iš gidžių svečiams papasakojo apie Druskininkus ir aprodė įdomiausius centre esančius turistinius objektus.

Druskininkų jaunimo užimtumo centras bei jo vykdoma veikla svečiams pasirodė ypač įdomi. Tai - vienas išskirtiniausių jaunimui skirtų centrų Lietuvoje pagal savo turimą bazę ir jaunimui siūlomų veiklų įvairovę. Jaunimo užimtumo centras iš LEADER lėšų įgyvendino projektą, skirtą kaimiškų vietovių jaunimo aktyvinimui. Taip pat centras organizuoja mobilų darbą su jaunimu kaimiškose teritorijose.

Vilniaus rajonas

Kaip svečiams pasakojo Sužionių bendruomenės pirmininkas Vladislav Maliuk, bendruomenė įsikūrusi 2009 m. nusprendė kovoti už išvažiuojanti iš kaimo jaunimą ir surasti priemones vietos gyventojų įtraukimui į kaimo gyvenimą.

Bendruomenė vykdo sportinę, turistinę, komercinę ir socialinę veiklą. Įgyvendinusi  projektą, kurio vertė 55 tūkst. Eur, įsigijusi dviračių, baidarių, treniruoklių ir kt. įrangos, dabar bendruomenė teikia nuomos paslaugas, organizuoja turistines išvykas dviračiais, baidarėmis, moko slidinėti, rengia čiuožimo treniruotes, varžybas, įvairias sporto šventes. Bendruomenė 8 metus vykdo gerumo akcija „Stebuklingos šv. Kalėdos kaimo vaikams".  Sužionių bendruomenė pateko į nominantus kategorijoje „Už socialinį jautrumą" konkurse „Lietuvos kaimo spindulys 2016", kuriuo organizatorė yra Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

Į susitikimą su vokiečiais atvyko ir Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centro direktorius ir asociacijos „Hobbyfolk" pirmininkas German Komarovski. Organizacijos veikla - liaudiškų, klasikinio bei pasaulio tautų šokių mokymų vaikams ir jaunimui organizavimas. Centras įgyvendino vietos projektą, kurio vertė 30 tūkst. Eur. Nupirkti tautiniai rūbai, sukurti nauji šokiai, pasikviestas aukštos kvalifikacijos choreografas sukurti šokius naujiems kolektyvams ir patobulinti esamų kolektyvų choreografiją.

Centre įsikūre kolektyvai organizuoja liaudiškų, klasikinio bei pasaulio tautų šokių mokymus vaikams ir jaunimui. Penkiose amžiaus grupėse šoka beveik 135 vaikų ir jaunimo nuo 5 iki 21 metų. Kolektyvai koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje festivaliuose, šokių konkursuose ir tradicinėse Vilniaus rajono šventėse.

Pernai kolektyvas laimėjo Nacionalinį Televizijos šokio projektą „Kadagys".

Nemenčinės sporto klubo „Nemenčinė" pirmininkas Vladimir Pivovarov susitikime kalbėjo, kad klubo tikslas - organizuoti, vystyti ir populiarinti tiek tradicines, tiek ir netradicines sporto šakas Nemenčinės mieste ir juos apylinkėse. Sporto klubas įgyvendino vietos projektą, kurio vertė siekė  36 tūkst. Eur. Klubas įsigijo sportinę aprangą ir inventorių. Organizuoja sportines veiklas bendruomenei: aerobikos, krepšinio, futbolo, teniso treniruotes.

Sporto klubo komandos dalyvauja neprofesionaliose lygose bei kitose varžybose. Krepšinio, futbolo, teniso ir aerobikos čempionatai tapo nauja tradicija Nemenčinėje.

Žvilgsnis į ateitį

Tęstinis projektas organizuotas tikintis glaudaus bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Vokietijos sprendžiant panašias regionams būdingas problemas.